Dyrektywa unijna w sprawie ziemnych składowisk odpadów

5 List

podrozdział pracy magisterskiej

Dyrektywa Rady nr 99/31/EC z 26 kwietnia 1999 r. w sprawie ziemnych składowisk odpadów [11] definiuje odpady ulegające biodegradacji jako wszelkie odpady ulegające rozkładowi tlenowemu lub beztlenowemu, takie jak odpady żywności i odpady ogrodnicze oraz papier i karton.

W art. 5 wymagane jest przyjęcie przez Państwa Członkowskie krajowej strategii ograniczania ilości bioodpadów przeznaczonych do składowania, która zagwarantuje, że:

  • do roku 2006 ilość odpadów komunalnych ulegających biodegradacji, które są kierowane na składowiska zostanie zredukowana do 75% wagowych w stosunku do 1995 roku;
  • do roku 2009 ilość odpadów komunalnych ulegających biodegradacji, które są kierowane na składowiska zostanie zredukowana do 50% wagowych w stosunku do 1995 roku;
  • do roku 2016 ilość odpadów komunalnych ulegających biodegradacji, które są kierowane na składowiska zostanie zredukowana do 35% wagowych w stosunku do 1995 roku.

Państwa, które w 1995 r. złożyły na składowiskach ziemnych ponad 80% zgromadzonych własnych odpadów komunalnych, mogą przesunąć osiągnięcie ustalonych celów o okres nie dłuższy niż cztery lata.

Polska wynegocjowała czteroletni okres przejściowy obowiązywania dyrektywy.

Dyrektywa formułuje również obowiązek umieszczania na składowiskach ziemnych tylko takich odpadów, które poddane zostały przeróbce.

Dodaj komentarz

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.